Kendi hakkınızdaki algınız iyilik halinizi etkiler mi? Eğer öyleyse, neden ve nasıl?

Kendinizi nasıl görüyorsanız, görüşünüzün geleceğe ve şimdiye etki edeceğini varsayabilirsiniz. Kendinizi değersiz görüyorsanız, düşük benlik algısına sahipseniz, mağduriyet algınız sizde olumsuz bir etki bırakıyorsa, kendinizi tanımada zorluk çekeceksiniz demektir. Bu algınız erken travmaları ya da zararlı hayat tecrübelerinizi şekillendirecektir. Zihinsel sağlığınızı ve refahınızı inşa etmeyi zorlaştıracaktır.

Diğer yandan kendi değeriniz ve dünyadaki mevcudiyetiniz hakkında güçlü bir öz güvene sahipseniz, hayatınızda yaşayacağınız zorluklara ve kesintilere karşı ihtiyaç duyacağınız esnekliğe sahip olduğunuz görülecektir. Ancak bu algınız narsizim ve ego tarafından beslenirse, şişirilmiş görünümünüzü delen deneyimlere karşı daha savunmasız olabilirsiniz. Bu da zihin sağlık için yeterliliğinizi azaltmaktadır tıpkı kendini değersiz gören bireylerde olduğu gibi, aynı sonuç.

Yukarıdaki her iki kişilik için ortak olan önemli bir faktör var. Bir yeterlilik -bu zihinsel sağlığın bir göstergesidir- en azından daha fazla sağlık ve esenlik oluşturma potansiyelidir. Bazı ampirik araştırmalar buna kanıtını sağlıyor. Kendine gülme dirayeti göstermek. Daha spesifik olarak söyleyecek olursak sizin zayıf (hatta aptalca) yönlerinizi, nevrotik çatışmalarınızı, kişilik özelliklerinizi görme yeteneğidir. Bütün bunları dışarıdan bir bakış açısıyla mizahi olarak yaşayabilirsiniz.

Kendinizle dalga geçme davranışını, sosyalleşme aracı olarak kullanıyor olabilirsiniz

Klinik olarak, iyi bir öngörü -kişinin çatışmaların olumlu, sağlıklı bir şekilde çözülmesine yönelik bakış açısı- bir kişinin kendine gülme yetisinde bulunur. Yani, kendinizi ve duygusal sorunlarınızı dışarıdan görme perspektifine dayanır. İç çatışmalarınıza, çarpık ilişkilerinize ve kişilik özelliklerinize geniş bir perspektiften gülmek, zamanla psikolojik olgunlaşma, sağlıklı gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir.

Klinik olarak gördüklerimizin çoğu için ampirik kanıt sağlayan yeni bir çalışma Grenada Üniversitesi’nde yapıldı. Araştırmada, örneğin sıklıkla kendi yenilgileriyle başa çıkarken mizahı kullanan kişilerin, genellikle alay yoluyla başkalarının onayını kazandığını gösterdi. Kişinin kendisiyle eğlenmesi, psikolojik iyi halinin ne seviyede olduğunu gösterir. Bu bulgular kendini yeren mizaha sık sık başvuran bireylere mahsus olumsuz psikolojik etkilerle ilişkili olduğunu öne süren bazı araştırmalarla çelişmektedir ve bu doğru değil.

Araştırmacılardan biri olan Jorge Torres Main’e göre, özellikle kendini yeren mizaha sığınma eğilimi, mutluluk ve -daha az oranda- sosyallik gibi psikolojik iyi olma hallerinin gösterge puanlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu veriler genel olarak ruh sağlığı kliniklerinden gelen bilgilerle de örtüşmektedir.

Araştırmacıların belirttiklerine göre mizahın kullanımı, sosyal ilişkileri güçlendirmeyi amaçlamak gibi birçok davranış stiline uyarlanabilmektedir. Bir başka tür olan kendi kendini geliştiren mizah kullanımı stresli ve olumsuz durumlarda mizahi görünümü, koruma için kullanabilir. Bu tür mizah türünü kullananlarda mutluluk, yaşam memnuniyeti ve umutlu bir bakış açısı gibi olumlu psikolojik davranış ve halleri birbirleri ile bağlantılıdır.

Bununla birlikte, mizahı kullanmak anksiyete ve depresyon gibi olumsuz duygu durumlarıyla bağlantılı olabilir. Çok stresli durumlarla karşılaştığında farkındalığını bastırmak ve mizahı kullanarak sıkıntısını maskelemeye çalışması muhtemeldir. Daha sonra anksiyete ve depresyon belirtileri patlayabilir.

Öneri olarak; yaşamınızdaki ikilemlerin dışına çıkın, içlerindeki mizahı görün. Bu bakış açısıyla daha geniş insan yelpazesini ve paylaşılan deneyimlerin aynılığını fark edeceksiniz. İleriye doğru yaşam kaliteniz iyileşecek, daha refah içinde ve iyi halinizi arttırmış olacaksınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here