Kediler günümüzde modern insanın ideal ev hayvanı konumundadır. Onların yabani atalarıyla bundan 3500 yıl öncesine dayanan yazıya veya sözcüklere dökülmemiş bir anlaşma yaptık ve onlara haşeratla mücadele ve ev hayvanı olmaları karşılığında yiyecek, içecek ve korunma sunduk. Kediler de vahşi davranışlarının birçoğunu koruyarak insanlarla yaşamayı öğrendiler. Peki onların büyüleyici dünyası hakkında biraz düşünmeye ve kedigil bakış açısından bakmaya ne dersiniz? Bu yazımızda Zoolog Desmond Morris’in kedigözlem yapma dürtünüzü harekete geçirecek tespitlerine yer verdik.

Kedi Tüylerini Temizlemeye Neden O Kadar Vakit Ayırır?

Bariz cevap ”kendini temiz tutmak için”dir ama kedinin kürkünü yalamasının bundan öte bir işlevi vardır. Tekrar tekrar yalamak tüylerin yumuşamasını ve böylelikle daha etkili bir yalıtım haline gelmesini sağlar. Karışık, kabarık tüyler kötü bir yalıtkandır ve bu durum da soğuk havada kedileri için tehdit oluşturabilir.

Ayrıca tek sorun soğuk da değildir. Kediler vücutlarının her tarafında ter bezlerine sahip değildirler, o yüzden de yazın tüyleri tekrar tekrar yalayıp üzerine salya bırakırlar böylelikle salyaları buharlaşır ve vücut ısılarını dengeleyebilirler.

Kediler Neden Önce Dışarı Çıkmak, Sonra da Tekrar İçeri Girmek İçin Miyavlar?

Kediler kapılardan nefret eder. Çünkü kapıların kedi ailesinin evrimsel hikayesinde hiçbir yeri yoktur. Kolaçan etme faaliyetini sürekli engelledikleri yetmezmiş gibi, bir de kedilerin merkez üslerine dönmelerini önlerler. Dış dünyanın böyle tekrar tekrar kontrol edilmesinin bu kadar önemli olma sebeplerinden biri, koku izlerinin zamana ayarlı mesaj sistemidir. Bir kedi kendi alanındaki önemli bir yere her sürtündüğünde ya da her idrar püskürttüğünde, bıraktığı kişisel koku anında gücünü kaybetmeye başlar. Bu güç kaybı sabit bir oranda gerçekleşir ve diğer kediler tarafından ne zaman koku bıraktığı anlamak için kullanılabilir. Bir kedinin giderek silikleşen koku sinyallerini yeniden etkinleştirme ihtiyacı vardır. Bu da ev kedilerinde epey tuhaf görünen bu içeri dışarı davranışına sebep olur.

Kedi Niye Tıslar?

Göründüğü kadarıyla bir kedinin tıslamasıyla bir yılanın tıslaması arasındaki benzerlik tesadüfi değil. Kedigil tıslamasının korunma amaçlı bir taklit olduğu ileri sürülmüştür. Başka bir deyişle, kedi düşmana kendisinin de zehirli ve tehlikeli olduğu izlenimini vermek için yılanı taklit etmektedir.

Kedi Pencereden Bir Kuş Gördüğünde Niye Dişlerini Takırdatır?

Pencere pervazında oturan kedi dışarıda dikkat çekici bir şekilde hoplayıp zıplayan küçük bir kuş görür ve büyük bir dikkatle onu izlemeye başlar. Bunu yaparken de ”diş takırdatma” hareketini yaparlar. Peki bunun anlamı nedir?

Hayvan davranış biliminde ”boşa dönme” diye adlandırılan hareketlerdendir bu. Kedi sanki talihsiz kuşu çoktan yakalamış da ağzında tutuyormuş gibi, o özel öldürücü ısırığını uygulamaktadır. Bu kedilerin avını öldürürken kullandığı avı neredeyse anında ölüme götüren tuhaf bir çene hareketidir. İşte pencereden dışarı bakan engellenmiş kedinin yaptığı şey, dışarıdaki lezzetli kuşun görüntüsü karşısında kendisini kontrol edemeyip bu özel hareketi sahnelemektir.

Kediler Neden Çim Yer?

Kedilerin ot yemesi konusunda yıllarca en çok rağbet gören cevap, kedilerin tüy yumaklarını kusmak için ot yedikleri yönünde. Bir başka iddia bağırsaklarındaki tüy yumaklarını çıkartmasını sağlayan bir tür gevşetici olarak kullandığıydı. Bu konudaki son ve doğru olma ihtimali en yüksek açıklama kedilerin et üzerine kurulu bir beslenme düzeniyle alamadıkları ama sağlıkları için önemli olan folik asiti alabilmek için ot çiğnedikledir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here