Birisi size anesteziden bahsederse muhtemelen aklınıza ağrı kesici etkisi gelir, ancak bu kompleks kimyasal bileşiklerde ağrının basitçe önlenmesinden daha fazlası var.

İnsanlarda anestezi oluşturabilen bir dizi kimyasal bileşik olmasına rağmen, bu ilgisiz bileşiklerin bilinç kaybını nasıl tetiklediği de bir şekilde belirsizliğini koruyor.

Ve bu gizem sadece hayvanların değil bitkilerin de anesteziklerden etkilendiğini düşündüğünüzde daha da derinleşiyor.

Eski toplumlardaki insanlar binlerce yıl önce sakinleştirici etkili bir takım otlar kullanıyorlardı, ancak modern anestezi 19. yüzyılın ortalarında doktorların cerrahi işlemler sırasında dietil eter kullanmalarıyla başladı.

Birkaç yıl sonra bilim insanları, bitkilerin eterden benzer şekilde etkilendiğini fark ettiler. Fransız fizyolog Claude Bernard bitki ve hayvanların anestezikler tarafından bozulabilecek ortak bir biyolojik özü paylaştığı sonucuna vardı.

Aradan 150 yıl geçmesine rağmen, bilim insanları hala bu tuhaf ortaklığı araştırıyorlar. Japon ve Avrupalı araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışmada, ekip hangi tür kimyasalların bitkileri etkilediğini görmek için hızlı hareket edebilen bitkileri filme aldı. Küstüm otu (Mimosa pudica) genellikle dokununca yapraklarını kapatır, ancak dietil etere maruz bırakıldığında bu yeteneğini kaybederek hareketsiz hale geldi; 7 saat sonra tekrar eski haline döndü. Hassas bitkiler ile ayrı bir deneyde, bir lidokain çözeltisi de yaprakları immobilize etti. Benzer şekilde, Venüs sinekkapanı (Dionaea muscipula), dietil etere maruz kaldığında tuzağını kapatma yeteneğini yitirdi, ancak mekanizma 15 dk sonra iyileşti. Diğer bitkilerde yapılan benzer çalışmalarda da benzer etkiler gözlemlendi.

Anestezik verilmiş küstüm otu bitkisi.

Araştırmacılar bitkilerin bu kimyasal maddelerle tepkisiz kalmalarını, bitkilerin biyolojik sistemlerinin çalışmasına yardımcı olan aksiyon potansiyellerinin inhibisyonu ile elektriksel iletimin önlenmesi ile ilgili olduğunu varsayıyorlar.

Araştırmacılar, anestetik madde etkinliğinin bitkiler ve hayvanlar arasındaki benzerliğin gelecekteki insan anestezisi araştırmaları için yol gösterici olabileceğini düşünmektedir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments